Voľby do Európskeho parlamentu 2024

V skratke. Budem voliť Progresívne Slovensko a zakrúžkujem v ňom mená Ľudovít Ódor a Martin Hojsík.

Volič volí jednu stranu a v rámci jej kandidátky môže krúžkovať nula až maximálne dvoch kandidátov.

Eurovoľby sa konajú v sobotu 8.6.2024.

Dôvody prečo daných ľudí odporúčam a aj ďalšie odporúčania rozspisujem v článku ďalej.

Progresívne Slovensko

  • Ľudovíť Ódor
  • Martin Hojsík
    (krúžkovať ale môžete maximálne dvoch)
  • Michal Wiezik
  • Martin Poliačik

Ľudovíť Ódor

Ľudovíť Ódor

Viedol rozumne, rozvážne a kľudne vládu ako premiér úradníckej vlády. Bol viceguvernér národnej banky a hlavný ekonóm ministerstva financií. Pomáhal pri kľúčových reformách verejných financií, pri zavedení Eura či zákona o dlhovej brzde. Je spoluzakladateľom Inštitútu finančnej politiky, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvaru hodnoty za peniaze. Napísal knihu Rýchlokurz geniality (ktorá tiež ukazuje akým spôsobom rozmýšľa všeobecne nad problémami). Je proeurópsky a proukrajinský. Jednoducho mi príde, že vie ako veci premyslieť, začať aj dokončiť. Má prehľad a záleži mu na Slovensku. Komunikuje vždy kľudne a pomocou faktov (a suchého humoru).

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bol 12. najvplyvnejším poslancom v Europarlamente spomedzi všetkých 705 poslancov zo všetkých štátov EÚ (vyhodnotené za roky 2019-2024 na základe kombinácie kritérií vrámci týchto kategórií: „formal and informal leadership positions, actual legislative work, political network, committee membership and voting behaviour“).

Jeho slovami:

Už 25 rokov presadzujem zmeny v prospech zdravia ľudí, zvierat a planéty. V Európskom parlamente v tom pokračujem ako jeden z najvplyvnejších poslancov a jeho podpredseda. Bojujem za spravodlivé riešenia klimatickej krízy pre ľudí na Slovensku aj v EÚ tak, aby sme dýchali čistý vzduch, pili čistú vodu a jedli zdravé potraviny. Zasadzujem sa tiež o ochranu právneho štátu, práv žien, LGBTI+ ľudí a mladých ľudí.

Od svojho zvolenia za poslanca Európskeho parlamentu v roku 2019 sa stal jednou najvýraznejších tvárí európskeho klimatického úsilia, prestížny portál Politico ho v roku 2020 označil za jedného z 20 europoslancov a europoslankýň, ktorých sa určite oplatí sledovať:

„Why? Hojsík has established himself early on as a major opponent of the over-use of pesticides and other toxic chemicals, helping to halt Commission legislation in a bid to achieve stronger rules for bee-harming pesticides and objecting to the automatic extension of some pesticides’ EU licenses.“

Martin Poliačik

Volodymyr Zelenskyj a Martin Poliačik

Lektor kritíckého myslenia, bývalý poslanec. Roky ho sledujem a vždy sa rozumne vyjadroval k akýmkoľvek spoločenským udalostiam. Proeurópsky, proukrajinský. Posledný rok robil aj priamo na Ukrajine a riešil okrem iného aj tému odmínovania Ukrajiny.

Jeho slovami:

V Európskom parlamente sa chcem zamerať na budovanie inštitúcií a mechanizmov pre obranu proti vplyvovým operáciám Ruska, Číny a iných autokratických režimov, ale aj na podporu intergácie Ukrajiny do EÚ. Chcem tiež využiť svoje dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním na presadenie podpory kritického myslenia v celoživotných vzdelávacích programoch.“

Demokrati

Ak by ste chceli voliť Demokratov, odporúčam Štefana Hamrana.

Štefan Hamran

Štefan Hamran

Bývalý policajný prezident. Po Ficových vládach pozviechal Políciu z popola a začali sa vyšetrovať najväčšie kauzy. Vrámci tlačoviek sa výdy zastával policajtov na základe faktov alebo súdnych rozhodnutí.

Posledných 25 rokov svojej kariéry pôsobil v rámci ozbrojených bezpečnostných zborov. Stál viac ako 10 rokov na čele elitného protiteroristického útvaru Lynx Commando.

V roku 2019 bol v Helsinkách jednohlasne zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie ATLAS, ktorá združuje špeciálne zásahové policajné jednotky Európy bojujúce proti terorizmu.

Jeho slovami:

V Európskom parlamente by chcel zúročiť svoje skúsenosti v oblasti vnútornej bezpečnosti a obhajovať demokratické hodnoty, na ktorých je európske spoločenstvo založené.“